tramwaj-3
  • Poznań

  • Możliwość komentowania Komunikacja miejska w Poznaniu została wyłączona

Poznań to bardzo dobrze skomunikowane miasto. W dni robocze jest naprawdę mnóstwo połączeń autobusowych czy tramwajowych, a i w soboty oraz święta nie jest najgorzej. Często lepiej dojeżdżać do pracy komunikacją miejską niż własnym autem, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Stolica wielkopolski dysponuje nie tylko autobusami, ale i tramwajami oraz pociągami, które często pozwalają na szybsze dotarcie do danego miejsca niż autobus. Chodzi głównie o korki uliczne.

Rozpoczynając temat komunikacji miejskiej Poznania, należy przede wszystkim wspomnieć o biletach, ich rodzajach i miejscach zakupu.

Rodzaje biletów

Od 1 stycznia 2009 roku sprzedażą biletów w Poznaniu zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego. Istnieje sporo rodzajów biletów, w zależności od danej sytuacji.

Pierwszy rodzaj to chyba najpopularniejsze bilety papierowe do skasowania w kasownikach znajdujących się w tramwaju lub autobusie. W zależności od czasu obowiązywania biletu lub ilości przejechanych przystanków cena biletu jest różna. Bilety można zakupić na okres do 10 min., do 40 min., 24-godzinny, 48-godzinny i 72-godzinny.

Inne rodzaje biletów to bilety elektroniczne na Papierowej Karcie Jednorazowej, bilety okresowe imienne, tPortmonetka na karcie PEKA, Bilety Metropolitarne, bilety okresowe na okaziciela i bilety specjalne oraz bilety zintegrowane (Bilet zintegrowany). Szczegółowy cennik można sprawdzić na stronie: http://www.ztm.poznan.pl/bilety/cennik/.

Zakup biletu w “kiosku ruchu”

Możliwości nabycia biletu również jest kilka. Najpopularniejszy sposób, to zakup w kiosku sieci RUCH S.A. lub w punkcie ZTM. Pod tym adresem http://www.ztm.poznan.pl/bilety/sprzeda-biletow/PSB/ można znaleźć adresy miejsc, w których można nabyć bilety.

Biletomaty

Inny równie popularny sposób zakupu biletów, to korzystanie z biletomatów. Urządzenia są dość łatwe w obsłudze, aby każdy mógł sam kupić bilet. Jedyny mankament tych urządzeń, to ich dość częsta niedyspozycja. Pod tym linkiem można łatwo znaleźć lokalizację biletomatów w mieście http://www.ztm.poznan.pl/bilety/sprzeda-biletow/biletomaty/lokalizacja-biletomatow/.

Biletomaty w pojazdach

Bilety można nabyć również w pojazdach, które dysponują biletomatami. Kiedy jednak komuś się spieszy, może się okazać, że podjeżdżający autobus nie ma takiej możliwości. Dlatego lepiej wcześniej zakupić bilet w kiosku lub biletomacie przy przystanku. Co ważne, biletomaty w pojazdach przyjmują wyłącznie monety o nominałach: 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł. Nie ma obaw jeśli chodzi o zwrot reszty, bo biletomat ją wydaje.

Warto zapamiętać, że w kiosku, biletomacie przy przystanku można kupić bilet, który wykorzysta się za jakiś czas. Natomiast bilet zakupiony w biletomacie znajdującym się w pojeździe jest od razu skasowany, dlatego nie ma możliwości jego późniejszego wykorzystania.

Bilety w telefonie komórkowym

Bilet komunikacji miejskiej jest również możliwy do nabycia za pomocą telefonu komórkowego. Istnieją cztery rodzaje zakupu. Pierwszy za pomocą usługi CallPay. Aby móc kupić bilet, trzeba najpierw się zarejestrować na stronie CallPay, dokonać wpłaty określonej kwoty pieniędzy. Następnie, kiedy będzie potrzeba zakupu, wystarczy zadzwonić na nr tel. podany na przystanku komunikacji miejskiej. W tym momencie zostanie pobrana odpowiednia kwota za bilet.

Kolejny sposób zakupu biletu to moBilet. W tym przypadku należy mieć dostęp do internetu, aby móc skorzystać z aplikacji. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i dokonanie przedpłaty. Kolejny, to zakup biletów w czasie potrzeby. Wystarczy wtedy uruchomić aplikację i wybrać odpowiedni bilet z listy (czasami trzeba podać jeszcze nr linii) i gotowe.

Za pomocą mPay również można zakupić bilet komunikacji miejskiej w Poznaniu. Jak to zrobić, przedstawia filmik:

Ostatnia możliwość to SkyCash. Procedura zakupu biletu wygląda podobnie jak w powyższych trzech przypadkach. Warto dodać, że za pomocą telefonu i omówionych sposobów płatności można również płacić za parking, w czasie postoju auta. Więcej szczegółów o każdym sposobie płatności, można znaleźć na stronach domowych aplikacji.

Pozostajc przy aplikacjach, warto wspomnieć o aplikacji Poznań Airport Guide. Pozwala ona na sprawdzenie nie tylko rozkładu jazdy transportu publicznego, ale również rozkładu PKP, lotów, planu lotniska, parkingów. Dzięki niej dowiemy się, co warto zobaczyć w mieście. Asystent podróży i nawigacja pozwolą na dotarcie do wyznaczonego celu.

Poruszanie się po Poznaniu ułatwia widoczny na każdym przystanku rozkład jazdy oraz mapy choć mało czytelne. W razie niewiedzy zawsze można zapytać innego oczekującego na tramwaj lub autobus. Może akurat będzie to ktoś, kto zna miasto.

Mankamenty komunikacji miejskiej

Czasami zdarzają się problemy z pojazdami, ale są to wyjątki. Nad sprawnością autobusów i tramwajów czuwa Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów MPK w Poznaniu.

Większym problemem są roboty drogowe, które utrudniają poruszanie się komunikacją miejską. Należy wtedy, praktycznie codziennie sprawdzać rozkłady jazdy, które często się zmieniają.

Inna rzecz, która również może wprawić w zły nastrój, to brak biletów w biletomatach i kioskach. Coraz więcej osób posiada internet w telefonie, ale jednak spora część nie. Zbyt rzadkie zaopatrywanie biletomatów i kiosków w bilety, w stosunku do zapotrzebowania prowadzi często do tego, że ludzie ryzykują jazdę bez biletu.

Kary za brak biletu

Wsiadając do pojazdu trzeba koniecznie pamiętać o skasowaniu biletu, gdyż jest to równoznaczne z jego brakiem. W przypadku ulgowego biletu, niezbędne jest posiadanie dokumentu upoważniającego do ulgi. Kontrolerzy biletów nie przjymują żadnych tłumaczeń, dlatego warto o tym pamiętać.

Kary naliczane są za brak biletu, za brak dokumentu upoważniającego do ulgi, za przewóz rzeczy niedozwolonych, przekroczenie czasu przejazdu lub nieuzasadnione zatrzymanie pojazdu. W zależności od czasu zapłaty kary, kwota jest inna. Najniższa kwota występuje, kiedy kara zostanie zapłacona kontrolerowi i odpowiednio podwyższana, jeśli kwota zostanie uregulowana do 7, 14 dni itd.

Jak dojechać?

Osoby, które nie znają dobrze miasta mogą skorzystać ze strony internetowej “jak dojadę Poznań” (wystarczy wpisać tę frazę w wyszukiwarkę np. google). Po wpisaniu lokalizacji startowej i docelowej, w przejrzysty sposób można zobaczyć trasę przejazdu, czas i ewentualne kolejne autobusy lub tramwaje.

Warto korzystać z komunikacji miejskiej, jeśli poruszamy się wyłącznie po mieście. Dzięki temu unikniemy korków, zwłaszcza korzystając z tramwajów i kłopotu z parkowaniem. Jest to opcja tańsza niż przemieszczanie się własnym samochodem.


Comments are closed.