lotnisko
  • Poznań

  • Możliwość komentowania Lotnisko Ławica w Poznaniu została wyłączona

Poznań, to jedno z niewielu miast na mapie Polski, w którym sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwiązana. Jest tak nie tylko ze względu na wiele firm funkcjonujących w Poznaniu, do których muszą sprawnie dojachać pracownicy. To także miasto studentów, którzy codziennie dojeżdżają na uniwersytety, politechnikę czy akademie.

Miasto koziołków, to bardzo ważny punt turystyczny na mapie nie tyko Polski, ale i świata. Co roku Poznań odwiedza ok. 1,7 mln turystów, w tym 0,8 mln, to goście z zagranicy.

Najczęstszymi turystami Poznania są Niemcy, Brytyjczycy, Francuzi, Włosi i Holendrzy. Stąd nie dziwi nikogo fakt, że poznańskie lotnisko odgrywa kluczową rolę w turystyce. Podróże lotnicze pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale w wielu przypadkach także pieniądze. Ludzie przyjeżdżający do Poznania coraz częściej zamieniają podróż samochodem, pociągiem czy autobusem, właśnie na samoloty.

Krótko o porcie lotniczym

Przyjrzyjmy się zatem bliżej lotnisku w Poznaniu. Kiedy powstało, gdzie jest położone, skąd i dokąd można latać, jak się do niego dostać itp.

Port lotniczy Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego, bo taka jest jego pełna nazwa, jest jednym z najstarszych lotnisk w Polsce. Zostało oficjalnie otwarte 26 sierpnia 1913 roku przez cesarza Wilhelma II. W ówczesnym czasie lotnisko nie posiadało samolotów, a sam obszar był tak naprawdę Stacją Lotniczą Poznań, znajdującą się we wsi pod Poznaniem o nazwie Ławica. Dopiero dzięki inicjatywie zbiórki pieniędzy zorganizowanej przez lokalny dziennik Posener Tageblatt udało się zakupić pierwszy samolot, który nazwano „Poznań”.

Aktualnie lokalizacja lotniska mieści się w zachodniej części miasta, około 5 km od centrum Poznania.

Lotniskiem zarządza firma o nazwie: Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. przy ul. Bukowskiej 285, 60-189 Poznań.

Dojazd autobusem do lotniska

Dojazd do portu jest dość prosty, bez względu na  pojazd jakim chce się dotrzeć. Po pierwsze, kursują autobusy, które zawożą pasażerów pod samo lotnisko. Istnieją również takie, które zatrzymują się w niewielkiej odległości od lotniska. Z centrum trasa autobusem, bezpośrednio, trwa ok. 30 min.

Aktualnie kursują cztery autobusy na trasie Dworzec Główny PKP – Port Lotniczy Ławica. Linia 48, 59, 242 oraz L – linia pospieszna.

Zakup biletu

Należy pamiętać o tym, aby przed skorzystaniem z komunikacji miejskiej zakupić odpowiedni bilet, uprawniający do przejazdu. Na lotnisku bilety można zakupić w kioskach znajdujących się w terminalu lub w biletomacie przy przystanku autobusowym. Istnieje również możliwość zakupu biletu w biletomacie znajdującym się w autobusach. Jest tutaj jednak pewien problem, ponieważ może się zdarzyć tak, że akurat podjeżdżający autobus, nie będzie miał takiej możliwości. Dlatego lepiej postarać się o bilet wcześniej.

Innym sposobem nabycia biletu jest zakup przez telefon komórkowy za pomocą usługi CallPaymoBILETSkyCash lub mPay.

Dojazd taksówką do lotniska

Taksówką również można dojechać do lotniska, ale to już jest droższe rozwiązanie, niż autobusem. Możemy być jednak pewni, że taksówkarz zawiezie nas na miejsce, nie będziemy musieli się przesiadać, aby dojechać do centrum, z którego odjeżdżają autobusy bezpośrednio na lotnisko. Opcja taksówki, jest lepszym rozwiązaniem, jeśli ktoś chce mieć pewność bezpośredniego dotarcia na miejsce, bez problemu spóźnienia się na autobus. Problem dotarcia na przystanek autobusowy, może wystąpić także z często ostatnio występujących robót drogowych.

Osoby wracające z lotniska również mogą skorzystać z taksówek, które znajdują się przy wyjściu z hali przylotów. Taksówki stacjonują tam przez 24 godziny na dobę.

Parkingi przy lotnisku

Na lotnisko można dojechać również własnym samochodem. Istnieją przy lotnisku parkingi, na których można pozostawić auto na czas wyjazdu. W zależności od tego, kto jakim czuje się kierowcą i jak zna miasto są trzy możliwości.

Najlepszy dojazd samochodem

Jeśli ktoś decyduje się na przyjazd, na lotnisko od strony wschodu i południa, warto skorzystać wtedy z bezpłatnego odcinka autostrady A2. Poruszając się w kierunku Świecka, należy na węźle drogowym Poznań – Zachód skręcić w prawo i drogą ekspresową S-11 dojechać do węzła Poznań – Ławica, który doprowadzi prosto do lotniska.

Osoby jadące od strony zachodniej poruszają się podobnie. Jadąc w kierunku Warszawy należy skręcić na węźle Poznań – Zachód w lewo, następnie udać się drogą S-11 i 307.

Sytuacja wygląda odrobinę inaczej w przypadku osób jadących od strony północnej. Tutaj należy poruszać się drogą ekspresową S-11, która doprowadzi do węzła Poznań – Ławica, a następnie do drogi wojewódzkiej 307. Należy jechać wzdłuż tej drogi, aż do lotniska.

Wiemy już jak dostać się na lotnisko, to teraz przyjrzyjmy się, dokąd można latać z Poznania i skąd przylatywać do stolicy wielkopolski.

 

 

Częstotliwość lotów

Ławica to międzynarodowe lotnisko, którego kierunki lotów w ostatnich latach zwiększyły się ze względu na zwiększony ruch pasażerski. W 2009 roku całkowity ruch pasażerski wynosił 1 271 757, w 2010 roku 1 419 121, w 2011 roku 1 463 468, w 2012 roku 1 595 221, a w 2013 zanotowano delikatny spadek – 1 355 056. Największych ruch istnieje zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych, kiedy pasażerowie wyjeżdżają na urlopy. Natomiast najczęściej, najwyższy spadek w ruchu pasażerskim zanotowywano w lutym.

Kierunki lotów

W związku z generalnie dużym zainteresowaniem, kierunki lotów ulegają zmianie, ale rosną. Rezygnuje się z najmniej rentownych połączeń, na rzecz bardziej obleganych. Aktualnie istnieją 23 połączenia do różnych państw w Europie, jeśli chodzi o zwykłe loty.

Z Poznania można lecieć do: Warszawy, Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi, Edynburga, Liverpoolu, Dublina, Doncasteru, Bristolu, Londynu, Eindhoveu, Dusseldorfu, Paryża, Frankfurtu, Monachium, Dubrownika, Zadar, Rzymu, czy na Majorkę.

Loty czarterowe

Port lotniczy dysponuje również lotami czarterowymi, których liczba diametralnie wzrasta w okresie wakacyjnym. Loty czarterowe prowadzone są do Gran Canaria, na Maderę, Teneryfę, do Fuertaventury, Agadir, Faro, Malagi, Barcelony, Palma de Mallorca, Enfidha’y, Monastyri, Djerby, Lamezji  Terme, Dubrownika, Podgoricy, Korfu, Salonik, Aten, Kefalonii, Zakynthos, Kalamaty, Chani, Heraklionu, na Kos, Rodos, Dalaman, do Izmir, Bodrum, Antalya’i, Warna, Sharm el Sheikh, Hurgady, Marsa el Alam, Batumi.

Linie lotnicze

Ruch lotniczy obsługują różne linie, takie jak: Eurolot, Germanwings, Lufthansa, PLL LOT, Ryanair,  SAS Scandinavian Airlines, Wizzair.

Podsumowując, warto korzystać ze środka transportu jakim jest samolot. Miasto Poznań, jak również port lotniczy dokładają wszelkich starań, aby podróżowanie było przyjemnością. Różne, proste możliwości dojazdu do lotniska, wiele kierunków lotów, często również niskie ceny przelotów zachęcają do tego, aby przyjemnie i komfortowo, a przy tym przy oszczędności czasu podróżować.


Comments are closed.